Prečo má moje dieťa biely jazyk

Prečo má moje dieťa biely jazyk

Nejedna mamička tento problém veľmi dobre pozná. Ústa bábätka sú biele, ale od mlieka to nie je. Biely povlak, ktorý pokrýva jazyk, podnebie aj pery, sa na rozdiel od zvyškov mlieka nedá tak ľahko odstrániť. Čo to teda je? Jedná sa o žabku-múčnivku, odborne nazývanú aj soor.

 

Čo to tá „žabka“ vlastne je

Žabka je kvasinková infekcia vyvolaná najčastejšie kvasinkou Candida albicans. Táto kvasinka sa bežne nachádza v tele ako neškodný organizmus a nespôsobuje človeku žiadne problémy, pokiaľ je v rovnováhe s ostatnými telu prospešnými baktériami. Candida však môže byť aj hlavným plesňovým patogénom. Za určitých okoľností sa totiž môže premnožiť a vyvolať infekcie.

 

Kedy sa „žabka“ objaví

Jedným z dôvodov je nezrelosť imunitného systému bábätka, ktorý ešte nedokáže poriadne bojovať proti rôznym patogénom. Keď sa k tomu pridružia ešte ďalšie faktory, žabka je na svete.

Častejšie sa vyskytuje u bábätiek kŕmených z dojčenských fliaš, kedže nesterilizované fľaše a cumle sú veľmi častým zdrojom nákazy. V minulosti tiež dochádzalo k masívnemu rozšíreniu infekcie najmä v pôrodniciach pri používaní zle vyvarených cumlíkov. Dnes už výskyt žabky v nemocniciach nie je až taký častý.

Žabka sa môže prejaviť, aj keď bábätko kvôli chorobe užíva antibiotiká, ktoré zlikvidujú nielen patogénne, ale aj telu prospešné baktérie, čo dá kvasinkám zelenú a tie sa začnú nekontrolovane množiť.

Tiež sa môže nakaziť od mamičky, ktorá ho dojčí z infikovaných bradaviek, poprípade užíva počas dojčenia antibiotiká, alebo mala vaginálnu infekciu počas pôrodu, ktorý prebehol prirodzenou cestou. Platí však aj opačná situácia a to že mamička sa môže nakaziť od bábätka.

 

Ako sa „žabka“ prejavuje

Ak spozorujete na jazyku vášho drobca biely povlak pripomínajúci tvaroh, ktorý ide ťažko dole a ak aj zíde, pozorujete pod ním začervenalé miesta, ktoré môžu krvácať, s veľkou pravdepodobnosťou ide o žabku.

Bábätko kvôli žabke môže odmietať papať, nechce sa poriadne prisať k prsníku, aj k fľaši a cumlu sa stavia odmietavo, lebo ho zo žabky bolia ústa. Často trpí aj kolikami a má zaparený zadoček. Zapereniny sa môžu objaviť aj pod krkom, v podpazuší a na stehienkach.

Kvasinkám, ktoré žabku spôsobili, sa totiž nechce ostávať len na jednom mieste a veľmi rady a ľahko sa presúvajú na iné miesta. Najčastejšie tráviacim traktom až smerom k zadočku. Pri prechode tráviacim traktom sa správajú ako malí výtržníci. Narúšajú prirodzenú črevnú mikroflóru a v hrubom čreve si ešte k tomu hodujú na nahromadenej laktóze (mliečnom cukre). Za chvíľu to tam vyzerá ako vo vínnom sklípku, kde všetko kvasí. Bábätko má kvôli kvaseniu veľa plynov, upchaté prdíky, bolesti a kŕče v brušku.

Laktóza sa v hrubom čreve hromadí, lebo bábätko kvôli bolesti v ústočkách nedobre papá a väčšinou vypije len predné ľahké mlieko, ktoré kvôli nízkemu obsahu tukov priam preletí tráviacim traktom a preto sa laktóza nestihne poriadne stráviť, hromadí sa v čreve a stáva sa potravou pre kvasinky a miestne črevné baktérie.

Oblasť zadočka, posledná zástavka na ceste naprieč tráviacim traktom, je obľúbeným miestom kvasiniek prítomných v stolici. Nepriedušné plienky zvyšujú vlhkosť a teplo kože a vytvárajú tak pre ne ideálne prostredie. Mechanické trenie o plienky zas vytvára pre kvasinky vstupnú bránu. Navyše častou nadmernou hygienou, obzvlášť častým používaním parfémovaných obrúskov, sa narušuje kyslý ochranný film na povrchu kože, ktorý normálne zabraňuje množeniu kvasiniek.

Toto všetko vedie nakoniec k vzniku dojčenskej koliky a bolestivých zapareniam zadočka u bábätka, ktoré má pôvodne “iba” žabku v ústach.

 

Ako sa dá „žabky“ zbaviť

Pravdepodobne ste už niekedy narazili na fotky bábätiek s fialovými ústami a jazykom.

Je to od genciánovej violete, ktorá sa niekedy štardandne používala do úst pri žabke a na prsné bradavky pri ragádach (prasklinách). Doporučuje sa ešte aj dnes, aj keď je už postupne nahrádzaná novšími prípravkami.

V lekárňach ju dostať ako 2-percentnú, no na požiadanie Vám ju nariedia na požadovanú koncentráciu. Na sliznice, vrátane úst, sa aplikujú maximálne 0,5% roztoky. U novorodencov a kojencov je možné použiť vodný roztok v koncentrácii 0,1-0,3%, u starších detí maximálne 0,5%, ale len na malé plochy a to bodkovaním pomocou vatovej tyčinky. Pri aplikácii na veľké plochy môže zapríčiniť vznik ústnych vredov.

Aplikuje sa 1x denne po dobu 4-7 dní, pričom sa doporučuje nanášať aj na prsné bradavky. Nesmie sa prehltnúť. Bez ohľadu na čokoľvek, po 7 dňoch treba s jej používaním prestať. Ak nepomohla za 7 dní, väčšinou už nezaberie.

Jej použitie je veľmi nepohodlné, lebo zamaže všetko okolo seba. Preto pri jej aplikácii vyzlečte bábätko do plienok a potrite mu okolie úst a pery vazelínou, aby ste zábranili zafarbeniu. Fialová farba zmizme z pokožky do niekoľkých dní.

Často sa diskutuje kancerogenita genciánky. Pri krátkodobom používaní toto riziko nehrozí. Genciánová violeť sa používa u detí už veľmi dlho a zatiaľ sa nezaznamenali nežiadúce účinky. Možnosť toxického a karcinogénneho pôsobenia je reálna až pri dlhodobom užívaní veľkých množstiev na rozsiahle plochy narušených slizníc.

 

Sú však aj iné možnosti ako Genciánová violeť

Alternatívou ku genciánke sú gél alebo suspenzia s obsahom antimykotík (protiplesňových látok), ktoré sa zarábajú v lekárni. Je na ne potrebný recept od lekára.

U bábätiek do 4 mesiacov sa odporúča vodná suspenzia nystatínu. Nystatín sa po prehltnutí v črevách prakticky nevstrebáva, neinteraguje s inými liečivami a prejavy precitlivenosti sú minimálne. 0,5ml1ml suspenzie sa na lyžičke naberá vatovou tyčinkou, ktorou sa následne rovnomerne vytierajú ústa bábätka 4x denne. Dĺžka liečby je 8-10 dní. Prípravok je nutné aplikovať zásadne po jedle, resp. po dojčení, inak je liečba nedostatočná. U dojčiacích žien je možné doporučiť potieranie prsných bradaviek pred dojčením. Suspenziu je potrebné uchovávať v chladničke a pred upotrebením potrepať.

U bábätiek od 4 mesiacov sa doporučuje ústny gél s mikonazolom 2%. Aplikuje sa 4x denne do ústnej dutiny po dobu 7 dní (deti od 4 mesiacov 4x 1,25 ml, deti od 2 rokov a dospelí 4x 2,5 ml). Po vymiznutí príznakov sa pokračuje v liečbe ešte ďalšie 2 dni.

 

Dá sa žabke nejako predísť?

Dá. A čím skôr sa s prevenciou začne, tým lepšie.

Mamičkám sa odporúča začať užívať už v priebehu tehotenstva probiotiká s obsahom laktobacilov, pretože v tomto období je zvýšený výskyt vaginálnych mykóz. Vaginálna mykóza v tomto období nie je nebezpečná, ale zato veľmi otravná záležitosť. Pokiaľ ňou mamička trpí pri pôrode, ktorý prebehne prirodzenou cestou, môžu sa kvasinky preniesť pri prechode pôrodnými cestami na bábätko, ktoré takýmto spôsobom chytí žabku od maminy. Na liečbu vaginálnej mykózy samotné probiotiká nestačia a treba siahnúť po antimykotických liekoch (Canesten).

Po pôrode sa zas kladie dôraz na správne ošetrovanie prsných bradaviek a správnu techniku prikladania k prsiam u dojčiacich mamičiek, aby nevznikali na bradavkách ragády (prasklinky) ako možná vstupná brána infekcie.

U bábätiek kŕmených z fľaše je alfa-omegou dôkladné vyváranie fliaš a cumlíkov. Pri vyváraní treba dohliadnúť, aby sa vyváralo 20 minút.

V neposlednom rade je dôležitá hygiena v oblasti plienok. Dôkladné odstraňovanie zbytkov stolice pod tečúcou vodou, používanie ochranných krémov (proti zapareninám) a častá výmena plienok. Detské plienky je lepšie zakúpiť v lekárni, kde máte zabezpečené správne skladovanie a tak istotu, že neobsahujú plesne.

 

Nezabúdajte, že treba liečiť aj mamičku

Ak má bábätko žabku v ústach a je dojčené, treba aby sa liečila aj mamina, inak sa dostanú spolu do bludného kruhu. Možností je viac. Môže si potierať bradavky a dvorce genciánkou, suspenziou z nystantínu. V lekárni si môže bez lekárskeho predpisu zakúpiť Imazol krémpastu alebo Fungicidín masť (obe mastičky treba pred dojčením zmývať). Veľmi obľúbenou a účinnou je v lekárni zarobená masť s trojitým účinkom (antimykotický, antibakteriálny a protizápalový), ktorú musí predpísať lekár (gynekológ, dermatológ).


Zdroje:

http://www.solen.sk/pdf/2eb1b90ee82b7fc0e3c8f0c8984ebdaa.pdf
http://readgur.com/doc/833499/otev%C5%99%C3%ADt—pediatrie-pro-praxi



1 thought on “Prečo má moje dieťa biely jazyk”

  • Po precitani sa mi vybavil obraz fialovych ust a „strasidelneho“ vzhladu dietata. Poucne pre tarajsie maminy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.