Popraskané bradavky (Ragády)

Popraskané bradavky (Ragády)

Au! Začnete dojčiť svojho malého hladoša a pekelne to bolí. Každé jedno dojčenie pretrpíte so zaťatými zubami a slzami v očiach. Ani by vás vo sne nenapadlo, že dojčenie môže byť takým utrpením. Ba čo viac, každým ďalším razom je to len horšie a horšie. Popraskané bradavky sú totiž tak vysoký level bolesti, kvôli ktorému sa nejedna mamička pohráva s myšlienkou skoncovať s dojčením. V prípade, že prestanete dojčiť, aby ste dali svojim bradavkám oddych a čas na zahojenie, hrozí, že sa vaša produkcia mlieka zastaví. Na druhej strane, ak budete pokračovať v dojčení bez akejkoľvek zmeny, budete mať miestami pocit, že o bradavky od bolesti prídete. Bez ochranných mastí, rôznych pomôcok pre dojčenie, prípadne liečby, ktorá vyžaduje návštevu lekára, sa v tomto prípade nezaobídete.

Ako sa dá dopracovať k popraskaným bradavkám

1. Nesprávna poloha a prisatie bábätka na prsník

Nesprávne prisatie je najčastejšou príčinou poškodenia bradaviek. Aj jedno nesprávne prisatie môže spôsobiť poškodenie bradavky. Pri správnom prisatí má bábätko v pusinke aj väčšiu časť dvorca, nielen bradavku. Bradavka je takto chránená mäkkou časťou podnebia a nedochádza k jej odieraniu o tvrdú časť podnebia.

Nesprávna poloha je ďalšou častou príčinou. V nesprávnej polohe sa bábätko nevie poriadne prisať a následne môže dôjsť k poškodeniu bradaviek.

2. Vlhkosť

Ak sú bradavky dlhodobo vo vlhkom, teplom a nepriedušnom prostredí, pokožka sa stáva citlivejšou voči mechanickému odieraniu a náchylnejšou na bakteriálne a plesňové infekcie. Vlhké a teplé prostredie je rajom pre množenie patogénnych baktérii a plesní (kvasiniek).

3. Odmasťovanie pokožky

Pokožka bradaviek má prirodzenú lipidovú ochrannú vrstvu, ktorá ju chráni pred vlhkosťou a naviac má antibakteriálne vlastnosti. Častým umývaním sa táto vrstva odstráni (pokožka sa odmasťuje), čím sa zvyšuje riziko poškodenia, popraskania bradaviek (vzniku ragád) a zaneseniu infekcie.

4. Skrátená uzdička pod jazykom bábätka

Príliš krátka podjazyková uzdička bráni voľnému pohybu jazyka. Bábätko sa dôsledkom toho nedokáže poriadne prisať na prsník a hrozí, že sa bradavky poškodia.

Nie je prasklinka ako prasklinka

Podľa samotného vzhľadu popraskaných bradaviek sa dá veľakrát odhadnúť príčina a nastaviť vhodná liečba. Dôležité je správne odhadnúť, či alebo nie sú popraskané bradavky infikované, lebo postup liečby je v každom prípade iný.
Neinfikované bradavky môžu krvácať, sú veľmi bolestivé, pričom bolesť väčšinou pretrváva len v priebehu dojčenia.
Infikované bradavky naviac aj svrbia, pália, sú lesklé a šupinaté. Typické pre bolesť je, že začína počas dojčenia a často pokračuje, aj keď už dieťa nie je prisaté.

Ako predchádzať popraskaniu bradaviek

Preventívne opatrenia 
  1. Správna poloha a správne prisatie bábätka na prsník sú jedným z najdôležitejších krokov, ktoré ochránia vaše bradavky pred poškodením. Netreba čakať a zaoberať sa správnou technikou dojčenia až po pôrode, ale najlepšie je skontaktovať sa s laktačnou poradkyňou, ak sa dá ešte v priebehu tehotenstva. Predídete tak problémom súvisiacich s poranením bradaviek, s rozbehnutím laktácie a horúčkovitým stavom z nedostatočne vyprázdnených prsníkov.
  2. Bradavky udržiavajte v suchu a na vzduchu.
  3. Doporučuje sa používať kvalitné jednorázové vložky do podrsenky, ktoré sa neprilepujú (Avent, Lansinoh, Johnson’s Baby, Bel Baby). Je dobré ich často meniť. Preto hneď ako prsná vložka čo i len trochu navlhne, vymeňte ju za novú. V prípade, že sa prilepí na prsník, navlhčite ju vodou skôr ako sa ju pokúsite z prsníka odstrániť.
  4. Bradavky často neumývajte, aby ste nepoškodili ochrannú lipidovú vrstvu. Na túto oblasť nepoužívajte nič čo odmasťuje pokožku (mydlo, sprchové gély).
  5. Na premasťovanie pokožky bradaviek môžete lokálne aplikovať krémy na bradavky . Najlepšie také, ktoré nie je nutné pred dojčením zmývať (Lansinoh HPA lanolín, Multi-Mam lanolin, Multi-Mam balzam, Avent krém na bradavky, Motherlove balzam na bradavky, Bepanthen masť). Krémy s obsahom lanolínu (Lansinoh HPA lanolín, Multi-Mam lanolin, Avent krém na bradavky) nepoužívajte v prípade že ste alergická na ovčiu vlnu, lebo môžu vyvolať kontaktnú dermatitídu. Radšej siahnite po krémoch buď s obsahom dexpantenolu (Bepanthen masť) alebo rastlinných olejov (Multi-Mam balzam, Motherlove balzam na bradavky). Zo začiatku sa krémy na bradavky aplikujú po každom dojčení, neskôr stačí 2-3 krát denne. Snažte sa ich natierať na suché bradavky a následne nechať vsiaknúť voľne na vzduchu.
  6. Nevyťahujte bradavku nasilu z úst. Mohlo by dôjsť k jej poraneniu. Na konci dojčenia preto vsuňte malíček do vnútorného kútika úst bábätka, aby ste uvoľnili podtlak.

Čo robiť, ak bradavky popraskajú

Cieľ je jasný. Potlačiť bolesť a pomôcť bradavkám sa zahojiť bez toho, aby sa muselo skoncovať s dojčením.

  1. Dojčenie neprerušujte a ani sa nesnažte obmedzovať dĺžku dojčenia, aj keď je bolestivé. Dojčite však len dovtedy, pokiaľ bábätko naozaj saje. Platí, že keď sa prsníky nahrejú, mlieko sa z nich ľahšie uvoľnuje. Preto sa doporučuje pred dojčením používať teplé obklady (Lansinoh TheraPearl 3v1), ktoré vám pomôžu sa jednoduchšie a rýchlejšie preniesť cez bolestivý začiatok dojčenia. Ponúknite ako prvý menej bolestivý prsník a začnite kŕmiť bábätko skôr ako bude veľmi hladné, aby nesalo príliš agresívne a silno. Špekuluje sa, že zvýšený pohyb bradaviek v ústach bábätka počas dojčenia, môže byť jednou z príčin bolestí.
  2. V prípade, že je bolesť počas dojčenia silná a nič iné nezaberá, môžete krátkodobo vyskúšať dojčiť pomocou chráničov prsných bradaviek (Avent, Medela, Mam), ktoré slúžia ako neoceniteľné nárazniky medzi vašimi ubolenými bradavkami a hladnými ústami vášho drobca. Doporučuje sa ich po každom dojčení sterilizovať, aby sa zabránilo vzniku a šíreniu infekcie. Ich používanie u detí, ktoré sa ešte nenaučili poriadne sať z prsníka, treba skonzultovať s lekárom alebo laktačnou poradkyňou. A ešte jedna dôležitá vec. Skôr ako si nejaký chránič zakúpite, zmerajte si veľkosť vášho dvorca. Každá máme bradavky rôzne veľké a kúpou nesprávnych chráničov môžete urobiť viac škody ako osohu.
  3. Po každom dojčení porozotierajte zopár kvapiek mlieka po bradavkách a nechajte voľne zaschnúť. Materské mlieko má antibakteriálne vlastnosti a tak chráni bradavky proti infekciám.
  4. Následne suché bradavky potrite už vyššie spomenutými krémami na bradavky, ktoré majú nielen prevetívne, ale aj hojivé účinky. Stále platí aplikovať na suché bradavky a nechať voľne vsiaknúť na vzduchu.
  5. Pokiaľ sa trhlinky zle a dlho hoja vyskúšajte miesto krémov gélové obklady Multi-Mam Compresses, ktoré metódou vlhkého hojenia urýchľujú hojenie až o 50%. Okrem toho, že udržujú ranu vo vlhku, zároveň vstrebávajú výpotok z rany, ktorý obsahuje odumreté bunky. Tento odpad dokážu premeniť v gél a udržať ho mimo hojacej sa rany. Rana tak ostáva vlhká a nie je spätne znečisťovaná. Tieto obklady môžu dočasne nahradiť vložky do podprseniek. Treba ich aplikovať vždy po dojčení, nikdy nie pred a nadbytočný gél nie je potrebné z bradaviek odstraňovať. Nesmú sa používať v prípadoch, ak sa už vytvorila chrastička alebo je podozrenie, že rana je infikovaná bakteriálnou alebo plesňovou (kvasinkovou) infekciou.
  6. Na zmiernenie bolesti po dojčení sú tiež veľmi účinné studené obklady. Opäť môžete siahnúť po Lansinoh TheraPearl 3v1, ktoré sa dajú sa využiť aj ako studené obklady.
  7. Ďalšou šikovnou vecičkou v boji proti ragádam sú mäkké mušle (Avent, Medela). Medzi jednotlivými dojčeniami poskytnú vašim bradavkám dostatok priestoru, na to aby sa rýchlejšie zahojili, vďaka tomu že chránia vaše bradavky pred nepríjemným otieraním o oblečenie. Zdá sa to ako nepodstatná vec, ale v prípade popraskaných bradaviek ide o veľký problém. Mušle zároveň zachytávajú aj prebytočné materské mlieko a udržujú bradavky v suchu. Ich jemný tlak znižuje nalievanie pŕs. Pri dlhšom nosení však môžu vyvolať nadmerný tlak na mliečne kanáliky, upchať mliekovody, preto sa nedoporučujú nosiť nepretržite dlhšie ako 40 minút. Naviac vaše prsia môžu nápadne pripomínať špicaté prsia kráľovnej popu, ktorými sa kedysi preslávila. Je preto lepšie ich nosiť na doma. Sterilizujte ich každý deň, aby sa predišlo vzniku a prenášaniu infekcie.

Čo robiť, keď sa vaše bradavky infikujú

Plesňové (kvasinkové) infekcie

Popraskané bradavky sú viac náchylné na bakteriálne a plesňové (kvasinkové) infekcie, pričom najčastejšie bývajú napadnuté kvasinkami. Kvasinky (najmä Candida albicans) sa nachádzajú v tele väčšiny ľudí ako neškodný organizmus. Pokiaľ je ich množstvo primerané a sú s ostatnou mikroflórou v rovnováhe, nespôsobujú jedincovi žiadne problémy. Candida albicans je však aj hlavným plesňovým patogénom. Za určitých okoľností, ako je zvýšená vlhkosť, teplo a nepriedušné prostredie alebo po antibiotickej liečbe, sa môžu kvasinky premnožiť a vyvolať plesňové ochorenia kože a slizníc. Kvasinky sa ľahko presúvajú z rôznych častí tela a aj z osoby na osobu. Bábätko môže mať plesňové ochorenie nazývané žabka (soor, múčnivka) v ústach a zároveň kvasinky premnožené na zadočku, ktoré mu spôsobujú nepríjemné zapareniny. Mamička zas môže mať infikované nielen bradavky, ale aj trpieť kvasinkovou vaginálnou infekciou (vaginálnu mykózu). V takomto prípade je dôležité liečiť nielen mamičku (prsníky, vaginálnu mykózu), ale aj bábätko (ústa, zadok). Naviac ak mamička trpí aj vaginálnou mykózou je potrebné liečiť aj partnera.

 Liečba kvasinkovej infekcie
  1. V prípade plesňovej infekcie, nerozotierajte mlieko po bradavkách. Kvasinky sa nachádzajú aj v materskom mlieku, kde sa im veľmi dobre darí, preto treba mlieko po každom dojčení odstrániť vodou z bradaviek.
  2. Rovnako nepoužívajte ani krémy určené na bradavky a rôzne obklady  (teplé, studenégélové obklady Multi-Mam Compresses), ktoré môžu priebeh kvasinkovej infekcie zhoršiť.
  3. Hračky, cumlíky, chrániče bradaviek, dojčenské flaše, odsávačky mlieka a ďalšie veci, s ktorými príde dieťa alebo bradavky do kontaktu, je potrebné denne opakovane po každom použití sterilizovať, napr. pomocou parných sterilizátorov (Avent).
  4. Látkové plienky, podprsenky treba meniť po každom použití. Pri praní používajte špeciálne protiplesňové pracie prostriedky (Fongex), lebo zárodky plesní ostávajú pri normálnom pracom programe (30°- 60°C) naďalej v textíliách. Je vhodný na ručné pranie i na pranie v práčke a dá sa použiť i na pranie chúlostivých tkanín. Po vypratí, ak je to možné vysušiť v sušičke a vždy prežehliť (vysoké teploty ničia plesne).
  5. Namiesto látkových uterákov, používajte radšej papierové utierky.
  6. Vložky do prsenky vymeňte po každom dojčení.
  7. Liečba kvasinkovej infekcie bradaviek vyžaduje už aj liečbu liekmi, ktorých výdaj je viazaný na lekársky predpis.

Nielen kvasinky sú príčinou infekcie 

Na bradavkách sa často nachádza a pravdepodne aj zhoršuje stav baktéria zlatý stafylokok bez ohľadu na to aká je pôvodná príčina bolestivosti bradaviek.

Naštastie pre nás na trhu sú k dispozícii prípravky, ktoré liečia nielen kvasinkovú infekciu, ale aj bakteriálnu a naviac aj zápal.

  1. Najstarším v lekárni pripravovaným prípravkom je vodný roztok genciánovej violeti (GV), ktorý zaberá na bakteriálnu aj kvasinkovú infekciu. Dá sa kúpiť bez lekárskeho predpisu. V súčasnosti je však z veľkej časti nahradená modernejšími účinnými látkami. V lekárňach ju dostať ako 2-percentnú, no na požiadanie Vám ju nariedia na správnu koncentráciu. Používa sa maximálne v 1% koncentrácii, aj to len na kožu dospelých, s tým že sa nesmie aplikovať na rozsiahlejšie plochy, otvorené rany a genitálie. Aplikuje sa 1x denne vatovou tyčinkou na bradavky, dvorce, prípadne zvyšnú časť prsníka, ktorá pri dojčení prichádza do styku s ústami bábätka po dobu 4-7 dní. Tyčinka, ktorá už prišla do kontaktu s pokožkou sa nesmie opakovane vložiť do roztoku. Bez ohľadu na čokoľvek, po 7 dňoch treba s jej používaním prestať. Ak nepomohla za 7 dní, väčšinou už nezaberie.
  2. Výborným pomocníkom v boji proti infekciám a vhodným aj ku liečbe genciánkou, sú kvapky s výťažkom z grapfruitových jadierok (Citrovital), ktoré zoženiete v lekárni bez lekárskeho predpisu. Kvapky je potrebné najprv nariediť a to tak, že zmiešate 5-10 kvapiek v 30 ml vody. Takto pripravený roztok sa nanáša vatovou tyčinkou na obe bradavky a dvorce po každom dojčení okrem dojčenia, kedy sa použila genciánka. Ak sa po 2 – 3 dňoch bolesť nezlepší, môžete zvýšiť koncentráciu o 5 kvapiek na 30 ml vody. Pred každým dojčením je potrebné roztok odstrániť z bradaviek vodou.
  3. V boji proti premnoženým kvasinkám a baktériam je tiež dôležitá nenarušená prirodzená mikroflóra, zložená z telu prospešných baktérií, čo sa môže dosiahnúť užívaním probiotík (Linex, Probio-fix).

Čo so skrátenou uzdičkou pod jazykom

Riešením je rýchle, bezbolestné odstránenie, pretrhnutie uzdičky. Väčšinou sa to rieši ešte v pôrodnici. Týmto mini chirurgickým výkonom sa všetko napraví a bábätko ani mamička nemajú žiadne ďalšie problémy. V prípade bolesti alebo mierne zvýšenej teploty po zákroku je možné podať sirupy alebo čípky od bolesti a na teplotu (Paralen, Panadol, Nurofen, Ibalgin), ale len starším bábätkám od 3 mesiacov. Dávkovanie určuje lekár.


Zdroje:

http://readgur.com/doc/833499/otev%C5%99%C3%ADt—pediatrie-pro-praxi

http://www.solen.sk/pdf/2eb1b90ee82b7fc0e3c8f0c8984ebdaa.pdf

http://lincolnpedsgroup.com/files/Yeast%20and%20Bacterial%20Infection%20of%20the%20Nipples.pdf

http://www.lalecheleague.org/llleaderweb/lv/lvfebmar00p10.html

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4626966/



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.