Čo ste možno netušili o antiperspirantoch a deodorantoch

Máme tu leto. Teploty tieto dni často prekračujú hodnotu 30-tich stupňov a človek má miestami pocit, že by najradšej zo seba zvliekol aj kožu, keby to šlo. Kedže toto samozrejme nie je v našich silách, naše telo si musí pomôcť inak. Prehriatiu sa bráni potením, ktoré je nanešťastie pre nás nielen vidieť, ale aj citíť. Ak sa chceme týmto nepríjemným prejavom vyhnúť, neostáva nám nič iné, ako siahnuť po nejakom dobrom antiperspirante alebo deodorante. Aký je medzi nimi rozdiel, ktorý kedy treba použiť, poprípade či sú aj iné možnosti, si rozoberieme v nasledujúcich riadkoch.
Prečo vlastne pot zapácha?
Samotný pot je bez zápachu. To, že pot začneme citíť nielen my, ale aj naše okolie, je spôsobené kožnými baktériami, ktoré ho rozkladujú a pritom produkujú zápach.
Je nejaký rozdiel medzi antiperspirantom a deodorantom?
Veľa ľudí si tieto dva výrazy často zamieňa, medzi týmito prípravkami však rozdiel je.
Antiperspiranty nielen prekrývajú zápach, ale aj priamo zabraňujú poteniu. Tieto účinky v antiperspirantoch zabezpečujú soli hliníka (na obaloch často uvedené ako aluminium chloride, aluminum chlorohydrate a aluminium zirconium), ktoré dočasne zužujú potné žľazy a tak redukujú potenie. Zároveň majú prirodzené antibakteriálne vlastnosti, teda sú schopné znižovať množstvo kožných baktérií a tak zabraňovať vzniku zápachu.
Aluminium chloride a aluminium chlorohydrate môžeme najčastejšie nájsť v sprejoch a roll-on antiperspirantoch. Aluminium zirconium zas v géloch a tuhých antiperspirantoch.
Deodoranty neregulujú pot, iba prekrývajú zápach. Účinnými látkami v deodorantoch sú väčšinou alkohol a antibakteriálne látky ako napr. triclosan (ktorý je obsiahnutý napríklad aj v Perspi-Guard sprchovom géli), ktoré redukujú množstvo kožných baktérií, čím redukujú zápach.
Kedy siahnuť po antiperspirante a kedy po deodorante?
Ak chcete poteniu zabrániť, mali by ste používať antiperspirant. Aby ste dosiahli čo najlepší účinok, ideálne je aplikovať ho ako poslednú vec večer pred spaním. Asi to na prvý pohľad nedáva žiaden zmysel, ale je to jednak kvôli tomu, že antiperspirant potrebuje nejaký čas (6 až 8 hodín), kým začne na pokožke pôsobiť a tiež kvôli tomu, že večer sa potíme z celého dňa najmenej, takže sa prípravok hneď neodplaví a môže nerušene pôsobiť. Antiperspirant dočasne vytvorí zátky na potných kanálikoch, čo zabráni potu dostať sa na povrch. Účinok antiperspirantu trvá minimálne ďalší deň.
Pre voňavý účinok môžete počas dňa použiť deodorant alebo váš obľúbený parfém.
Ako často treba antiperspiranty a deodoranty aplikovať?
Antiperspiranty treba spočiatku nanášať denne. Po týždni by sa malo vylučovanie potu znížiť, takže silnejšie antiperspiranty stačí potom nanášať 2-3 razy do týždňa. U najsilnejších prípravkov neskôr dokonca postačí použitie len jedenkrát v týždni.
Čím vyšší je obsah solí hliníka, tým má antiperspirant silnejší účinok. Koncentrácia solí hliníka v antiperspirantoch sa väčšinou pohybuje v rozmedzí od 10% po 25%.
Deodoranty môžete aplikovať denne podľa potreby.
Ako správne antiperspiranty aplikovať?
S rastúcou silou antiperspirantu sa zvyšuje šanca, že sa prejavia jeho nežiadúce účinky, ako pálenie či svrbenie kože v ošetrených oblastiach. Aby ste im predišli, treba dodržať nasledujúce kroky pri ich aplikácii.
- Antiperspiranty aplikujte večer pred spaním na suchú pokožku. Ak sa dá, používajte ich minimálne 2 hodiny po kúpeli, sprche alebo umytí. Pri kontakte solí hliníka, ktoré sú hlavnou zložkou v antiperspirantoch, s vodou sa totiž tvorí kyselina hydrochlorová, ktorá pôsobí na pokožku veľmi dráždivo.
- Nepoužívajte ich na poranenú alebo podráždenú pokožku. Preto ak je to možné, snažte sa predĺžiť interval medzi holením a užívaním antiperspirantu na viac ako 24 hodín. Cez neporušenú pokožku sa v podstate soli hliníka nevstrebávajú. Poranená pokožka však stráca svoju ochrannú funkciu a takto sa cez ňu môže vstrebať niekoľkonásobne vyššie množstvo solí hliníka, ktoré už môžu vyvolať nežiadúce účinky. Najmä ak sa takto antiperspirant aplikuje denne dlhodobo. Pokiaľ je podráždenie silné, treba prestať s používaním antiperspirantu. Na preliečenie je možné použiť Hydrocortison mastičku, ktorú je možné kúpiť bez lekárskeho predpisu. Nepoužívajte ju dlhšie ako týždeň bez porady s lekárom.
- Na druhý deň ráno umyte všetky miesta, kde ste antiperspirant aplikovali. Môžete napríklad použiť Perspi-Guard sprchový gél, ktorý má aj antibakteriálne účinky. Treba ho nanášať len na miesta, kde ste naniesli antiperspirant alebo kde chcete potlačiť zápach spôsobený potením.
- Následne počas dňa antiperspirant znovu neaplikujte.
Sú naozaj všetky deodoranty bez obsahu hliníka?
Soli hliníka patria medzi najúčinnejšie látky proti poteniu, ale zároveň sú spolu s parabénmi jednou z najobávanejších zložiek antiperspirantov.
Mnohí preto radšej siahnu po deodorantoch. Pri ich kúpe však treba byť opatrní a nespoliehať sa na to, že keďže ide o deodorant, určite bude bez obsahu solí hliníka. Mnoho produktov, ktoré sú označené ako deodoranty, sú v skutočnosti hybridy s vlastnosťami antiperspirantov práve kvôli tomu, že určité percento (1-3%) solí hliníka obsahujú. Preto ak sa chcete vyhnúť hliníku, treba si prečítať celé zloženie produktu.
Medzi deodoranty bez obsahu hliníka patria napríklad Sebamed Frishe Deo, Sebamed Balsam Deo, Bioderma Sensibio Deo Deodorant, Laroche-posay physiologique deodorant.
Sú na trhu aj antiperspiranty bez obsahu hliníka?
Na potlačenie potenia je možné použiť aj antiperspiranty, ktoré miesto solí hliníka obsahujú pentapeptidy a hexapeptidy. Ich účinok však nie je taký mocný ako pri použití solí hliníka, preto nevýhodou antipersirantov s ich obsahom je, že ich treba nanášať častejšie. Na druhej strane však nie sú také agresívne ako soli hliníka.
Sú preto vhodným prostriedkom pri ľahkých, až stredne ťažkých problémoch s potením aj na citlivých miestach tela, napr. tvár. Tieto peptidy sú naviac schopné vyhladzovať aj vrásky, čo im môže pridať na príťažlivosti. Nie sú však vhodné pre ľudí, ktorí trpia nadmerným potením (hyperhidrózou).
Medzi produkty s obsahom peptidov patrí gél Perspi-Guard Sensitive Antiperspirant.
Ako sa orientovať v širokej ponuke antiperspirantov
Na trhu je veľké množstvo antiperspirantov, ktoré sú dostupné v rozličných aplikačných formách (spreje, gély, krémy, roll-on a tuhé antiperspiranty), takže výber toho správneho môže byť niekedy vyčerpávajúci.
Mnoho antiperspirantov deklaruje 48- až 72-hodinovú účinnosť. Aj napriek tomu, že u mnohých to je prehnané tvrdenie, ak sa správne aplikujú, antiperspiranty stačí aplikovať len raz denne.
Nájdu sa však aj antiperspiranty s naozaj vysokou účinnosťou, ktoré po týždni denného používania stačí aplikovať len 2-3 razy do týždňa a neskôr len raz do týždňa. Preto v prípadoch, kedy bežné antiperspiranty nezaberajú, je môžné siahnúť po takýchto prípravkoch.
Medzi najúčinnejšie prípravky patria prípravky Driclor roztok a Odaban sprej, ktoré obsahujú až 20% hexahydrátu chloridu hlinitého. Keďže ide o naozaj vysokú koncentráciu, tieto produkty stačí používať len v období, kedy sa naozaj trápime so zvýšeným potením. Ostatné dni môžeme siahnuť po slabších antiperspirantoch alebo len čisto po deodorantoch. Tiež sú vhodnou voľbou pri problémoch s ľahkou až stredne ťažkou hyperhidrózou (nadmerné potenie).
Pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, je vhodný krém Excipial deo forte, ktorý napriek nižšej koncentrácii solí hliníka (15 % aluminiumhydroxychloridu) je rovnako účinný ako antiperspiranty s 20% koncentráciou. Naviac plusom Excipal krému je, že vďaka svojmu krémovému základu s obsahom glycerínu menej dráždi a vysušuje ošetrenú pokožku a preto je lepšie na pokožke tolerovaný.
Zdroje:
https://www.sweathelp.org/treatments-hcp/topical-treatments/aluminum-chloride.html
https://hyperhidrosisnetwork.com/over-the-counter-antiperspirants-a-brief-guide/
https://www.dermnetnz.org/topics/antiperspirants
https://www.sweating.com/antiperspirants/with-aluminium-chloride/index.html
https://driclor.sk/sposob-pouzitia-pripravku-driclor