Čo s boľavým uškom?

Čo s boľavým uškom?

Mamička prinesie svojho 3-ročného synčeka do ambulancie v skorých ranných hodinách. Chlapček má teplotu a silnú bolesť v pravom ušku. Prebdela s ním celú noc. Je vyčerpaná, rovnako aj jej synček, ktorý kvôli silnej bolesti neprestáva srdcervúco plakať. Prosí preto lekára, aby urobil niečo, čo rýchlo pomôže zbaviť jej synčeka tej hroznej bolesti.

Je jasné, že antibiotiká akútnu bolesť zmierniť nepomôžu a pri sirupoch a čapíkoch od bolesti nejakú chvíľu trvá, kým zaberú (zhruba 15 až 30 minút). Má lekár nejaké možnosti, ktorými dokáže hneď potlačiť silnú bolesť? Samozrejme áno.

Vy však tiež môžete urobiť niečo preto, aby sa vášmu dieťatku uľavilo a to ešte skôr ako sa dostanete k lekárovi. Zároveň tým pomôžete vášmu drobcovi ľahšie zniesť pre deti vždy stresujúcu návštevu u lekára. Ako na to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

 

Čo spôsobuje bolesť uška?

Bolesť je väčšinou prvým jasným dôkazom toho, že uško je zapálené. Zápal nevznikne v ušku spontánne, ale vírusová a neskôr aj bakteriálna infekcia sa rozšíria do uška najčastejšie z nošteka a nosohltana pri infekciách horných dýchacích ciest (nádcha, zápal dutín, angína).

Vírusy a baktérie sa do uška dostanú cez Eustachovu (sluchovú) trubicu, ktorá spája nosohltan s uchom a vyvolajú zápal.

 

Bábätká sú ohrozené oveľa viac

Eustachova trubica bábätiek je veľmi krátka a uložená viac vo vodorovnej polohe než u dospelých, takže prestup infekcie z nosohltana do ucha je u detí ľahší a rychlejší. Malé deti naviac nemajú správnu techniku smrkania a soplíky zostávajúce v nose sú miestom množenia vírusov a baktérií. Ako bábätká rastú, trubica sa predĺži až 3-násobne, je viac vo zvislej polohe, takže riziko zápalu uška sa znižuje.

 

Pozor na soplíky!

Bolesť uška sa väčšinou objaví u dieťatka, ktoré je prechladnuté a má už niekoľko dní soplíky.

Ak má soplíky čírejbielej farby, nemá teplotu, poprípade len mierne zvýšenú, väčšinou ide o vírusovú infekciu, ktorá má ľahší priebeh ako bakteriálna a v priebehu 3-4 dní nastáva celkové zlepšenie a to aj v prípade, že teplota veľmi vyskočí, lebo aj to sa môže stať. Bolesti uška sú v tomto prípade buď z podtlaku, ktorý vťahuje bubienok,  čo bolí alebo zapáleného bubienka, pričom v obidvoch prípadoch stačí podávať hlavne lieky proti bolesti a zápalu, nosné kvapky, poprípade lekár predpíše ušné kvapky tlmiace zápal a bolesť. Zdravotný stav sa takto zvyčajne do 3-4 dní zlepší.

V horších prípadoch môže dôjsť k zápalu stredného ucha, ktorý je spojený s tvorbou výpotku, ktorý bolestivo tlačí na bubienok a to už musí lekár bubienok prepichnúť, čo sa odborne volá paracentéza. Táto procedúra sa vykonáva po lokálnom znecitlivení kvapkami posediačky v ORL kresle. Nie je to najpríjemnejšia procedúra, ale úľava stojí za to.

K pôvodnej vírusovej infekcii, pokiaľ nie je dostatočne liečená, sa môže neskôr pridružiť bakteriálna infekcia. Bábätka a detičky práve horšie znášajú bakteriálnu infekciu, ktorá je často sprevádzaná vysokými horúčkami, ktoré väčšinou neustúpia ani po niekoľkých dňoch, soplíkyzelené, veľmi husté, ťažšie sa odsávajú a môžu ostať v nošteku, kde sú živnou pôdou pre ďalšie množenie baktérií. Ak sa k tomu pridružia aj bolesti uška, je vždy treba myslieť aj na možnosť, že baktérie z nosohltana prenikli do uška, kde môžu vyvolať hnisavý zápal stredného ucha. Tu už nastupujú na radu aj antibiotiká.

 

Ako môžete identifikovať zápal uška u detí?

U malých bábätiek, ktoré ešte nevedia rozprávať, si treba všímať zmenené správanie. Väčšinou pre bolesť v ušku nemôžu spať, poloha v ľahu je pre nich skoro nemožná a chcú sa len nosiť. Rúčkami si môžu chytať boľavé uško a pri jeho stlačení často reagujú silným plačom. Otáčajú hlavičkou zo strany na stranu aj pri dojčení. Môžu mať zvýšenú teplotu a z uška môžete cítiť nepríjemný zápach. Infekcia, ktorá spôsobila zápal v uchu, môže zasiahnúť aj tráviaci trakt, čo môže vyvolať u bábätka hnačky a zvracanie. Kvôli silnej bolesti pri prehĺtaní, žuvaní a tráviacim ťažkostiam môžu mať zníženú chuť do jedla.

Staršie detičky sa môžu stažovať na ostrú, bodavú bolesť, zaľahnutie, pocit tlaku a pískanie v uchu. Rovnako aj u nich sa môžu vyskytnúť problémy so spaním, hnačky, zvracanie, závraty a znížená chuť do jedla.

 

Ako môžete pomôcť vy?

Každé dieťa s bolesťou uška by malo byť vyšetrené lekárom na krčno-nosno-ušnej ambulancii (ORL).

Vy však tiež môžete pomôcť zmierniť trápenie vášho dieťatka.

 

Zmiernite bolesť 

Rodičia veľakrát urobia chybu, že sa vyberú za lekárom bez toho, aby podali svojmu dieťaťu niečo od bolesti a zápalu. Dieťatko tak celý čas trpí bolesťami, pokým sa nedostane na ambulanciu.

Liekmi 1.voľby sú prípravky na báze ibuprofénu (Nurofen, Ibalgin) buď vo forme sirupov alebo čapíkov, ktoré potláčajú nielen bolesť a teplotu, ale súčasne aj zápal.

Je možné ich striedať každé 4 hodiny s prípravkami na báze paracetamolu (Paralen, Panadol), ktoré tiež potláčajú bolesť a teplotu, nemajú však protizápalový účinok.

Lieky od bolesti treba vždy podávať s ohľadom na vek a hmotnosť dieťaťa, pričom sa nesmú dávať deťom mladším ako 3 mesiace.

Podajte ich čím skôr, kým nie je bolesť príliš veľká, lebo chvíľu trvá (zhruba 15 až 30 minút), kým zaberú.

Nikdy nedávajte deťom do 16 rokov acylpyrin (aspirin) alebo iné lieky, ktoré obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, pretože môžu u detí s vírusovým ochorením zvýšiť riziko Reyovho syndrómu, čo je síce zriedkavé, ale potencionálne smrteľné ochorenie.

 

Ušné kvapky ako rýchla pomoc od bolesti

Ušné kvapky majú vďaka svojmu lokálnemu pôsobeniu rýchlý nástup účinku. Pri ich aplikácii však, treba dodržať niekoľko dôležitých zásad:

  • Kvapkáme ich do uška, len ak nedošlo k prasknutiu ušného bubienka. Toto platí pre všetky typy ušných kvapiek. To že bubienok praskol môžete zistiť výtokom z ucha, takže ak v priebehu liečby ušnými kvapkami vznikne výtok z ucha, žiadne kvapky ďalej nepodávajte bez rady lekára
  • Bez odporúčania lekára sa nedoporučuje ušné kvapky navzájom kombinovať
  • Aplikujeme ich najmä v začiatkoch zápalu a nepoužívame pri opakujúcich sa zápaloch uší bez konzultácie s lekárom.

Ako prvá pomoc sa najčastejšie používajú kvapky Burow alkohol s chladivým a mierne protizápalovým účinkom. Najúčinnejšia je ich aplikácia v ľahu, keď dieťa zostane chvíľu ležať na zdravej strane, pričom ideálne je, keď sa aplikujú 2-3x denne 1-2 kvapky. Viac nie, lebo po odparení kvapiek zostávajú v ušku biele kryštáliky, ktoré môžu pôsobiť dráždivo na kožu zvukovodu. Kvapky je najlepšie aplikovať priamo do uška, nie na gázu. Aj keď v príbalovom letáku je doporučené použitie gázy, prax hovorí, že nie je veľmi vhodné dávať Burow kvapky na gázu. Je totiž potrebné, aby sa kvapky dostali až na bubienok a gázou sa tak hlboko nedostanete. Naviac gáza nasiaknutá Burow kvapkami môže pri dlhšom pôsobení dráždiť kožu zvukovodu.

Na trhu sú už aj ďalšie kvapky od bolesti Otipax L, ktoré môžete kúpiť v lekárni bez lekárskeho predpisu. Nie sú vhodné pre deti mladšie ako 6 mesiacov.

V prípade, že ani jedny z týchto kvapiek nezaberú, lekár vám môže predpísať od bolesti a zápalu ušné kvapky Otobacid, ktoré majú rýchly a dlhotrvajúci účinok.

 

Pri zápale uška nezabúdajte aj na liečbu nošteka a kašla

  1. Aplikujte preto aj kvapky do nosa tzv. nosové dekongestíva (Nasivin, Olynth, Otrivin, Sanorin) a to aj v prípade, že dieťa nemá soplíky, ale má len upchatý noštek. Je dobré, keď kvapky zatečú až do krku na stranu boľavého uška, lebo tak pomôžu aj odpuchnutiu sliznice uška. Nepoužívajte ich však dlhšie ako 5 až 7 dní.
  2. Dôležité je noštek pravidelne odsávať alebo smrkať. Skôr ako začnete s odsávaním, smrkaním, vypláchnite noštek pomocou koncentrovaného roztoku morskej vody (Physiomer baby, Sterimar Baby blocked nose), ktoré soplíky zriedia a zároveň aj zmiernia opuch nošteka. Na odstránenie zriedeného hlienu použite odsávačku, najlepšie na vysávač (Arianna Baby-Vac), ktorá má silnejší výkon a pri prechladnutí je účinnejšia ako ručná. Pri malých bábätkách sa doporučuje pri prechladnutí a nádche odsávať  pred každým kŕmením a spaním.
  3. Liečbu doplňte sirupmi alebo kvapkami na zriedenie hlienov a soplíkov tzv. mukolytiká (Sinupret, Ambrobene, Mucosolvan, Solmucol), ktoré nezriedia len hlieny a soplíky, ktoré sa tak ľahšie vykašliavajú a smrkajú, ale zriedia aj výpotok v ušku, čo umožní jeho ľahšie vytekanie z uška. Podávajú sa po dobu 1-2 týždňov.
  4. Výbornými pomocníkmi najmä vo vykurovacom období sú aj inhalácia a zvlhčovanie vzduchu, ktoré taktiež napomáhajú pri zrieďovaní hlienov, soplíkov a sekrétu v ušku.
  5. Dohliadnite aj na to, aby malo dieťatko dostatok tekutín
  6. Pri spánku je lepšie, aby malo hlavu vyššie ako zvyčajne, čím sa uľahčí odtok sekrétu z uška do nosohltanu.
  7. Pokiaľ máte doma lieky na alergiu, podajte ich v dávke odpovedajúcej veku dieťaťa. Napomôžu odpuchnutiu sliznice horných dýchacích ciest aj uší. Deťom sa podávajú buď vo forme kvapiek (Fenistil) alebo sirupu (Aerius). Tieto lieky sú už však viazané na lekársky predpis, takže ich v lekárni voľne nedostanete.

 

Prevencia

Stále platí zásada, že ľahšie je ochoreniu predchádzať, ako ho potom liečiť.

Zápal uška, ako už vieme, sa zvyčajne objaví u dieťatka, ktoré má už niekoľko dní soplíky, upchatý noštek a kašel. Preto základom prevencie zápalu uší je mať čistý nos.

Ak má dieťatko soplíky, treba ich pravidelne niekoľkokrát denne odsávať alebo smrkať. A ak ešte nevie smrkať poriadne, treba radšej odsávať.

V prevencii tiež zohráva dôležitú úlohu očkovanie, pretože ochraňuje dieťatko pred ochoreniami, ktoré často môžu viesť k zápalom uší. Pneumokoková vakcína (Prevenar) dramaticky zredukovala množstvo infekcií a zápalov uší u detí a v súčasnosti je zaradená k povinným očkovaniam.

Dojčenie po dobu aspoň prvých 6 mesiacov tiež výrazne znižuje riziko infekcií a zápalov uší u bábätiek. Z materského mlieka bábätko totiž dostáva protilátky, ktoré posilňujú jeho imunitný systém a ochraňujú ho pred infekciami.

Čo môže človeka prekvapiť, je, že aj správna technika pitia zohráva dôležitú úlohu v prevencii zápalu uší. Dieťatku treba zabrániť piť, keď leží. Keď pije má mať hlávku vyššie ako je jeho žalúdok, aby sa zabránilo vniknutiu tekutiny z flaše do Eustachovej trubice a následne do stredného ucha.

A v neposlednom rade je dôležité chrániť deti pred cigaretovým dymom. Je totiž dokázané, že deti, ktorých rodičia fajčia sú omnoho náchyľnejšie na zápal uší.


Zdroje:

https://www.babycenter.com/0_ear-infections-in-babies_83.bc

https://zdravoteka.webnoviny.sk/choroby/ochorenia-eustachovej-trubice/

http://www.detskaorl.sk/?p=108

http://www.detskaorl.sk/?p=352

https://www.adc.sk/databazy/produkty/spc/acylpyrin-351254.html#4_4

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Reyův_syndrom

http://nemocnicenovyjicin.agel.cz/pracoviste/oddeleni/orl/co-delat-kdyz/bolest-ucha-u-deti.html

http://www.nosna-hygiena.sk/nosna-hygiena-deti

http://www.iatros-orl.cz/ramy/ouska.htm

http://nemocnicenovyjicin.agel.cz/pracoviste/oddeleni/orl/co-delat-kdyz/bolest-ucha-u-deti.html



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.