Denná hygiena bábätiek

Denná hygiena bábätiek

Dokonalé malé pršteky na rukách, nožičkách, dokonalé očká, uši a nos. Aby bolo bábätko spokojné, je dôležité udržiavať ich čisté a zdravé. V tomto článku nájdete pár tipov ako na to.

 

Ušká a ušný maz

Aj napriek tomu, že maz v uškách nevyzerá veľmi vábivo a my sa ho preto snažíme odstrániť, plní pre uši veľmi dôležitú funkciu. Pôsobí ako ochranný film na pokožke, ktorú tak chráni pred infekciou a vodou.

 

Ako správne čistiť ušká?

Ušká bábätiek majú rovnako ako u dospelých schopnosť samočistenia. Ušný maz sa postupne posúva smerom von z uška, čomu pomáha napr. aj žuvanie. Nie je preto potrebné čistiť ušká zvnútra, ale čistiť len vonkajšiu oblasť (ušnicu) a vchod do zvukovodu. Úplne stačí po večernom kúpeli vytrieť vlhkou gázou (Sterilux gázové štvorce nesterilné), vatovým tapónom, uterákom alebo širokou vatovou tyčinkou záhyby vonkajšieho ucha a len to, čo je nahromadené na okraji zvukovodu.

Prvé týždne po narodení sa bábätkám môže tvoriť viac mazu, no postupne sa tento stav znormalizuje. Do uška je možné 2-3 krát za týždeň kvapnúť obyčajný neparfémovaný olej, ktorý maz zmäkčí a zabráni vytvoreniu mazovej zátky. V lekárni môžete za týmto účelom zakúpiť čistý olivový olej (oleum olivae 100g) alebo parafínový olej.

Okrem toho môžete v lekárni nájsť aj veľké množstvo kvapiek a sprejov určených na ušnú hygienu. Vždy sa však uistite, či neobsahujú len morskú vodu, lebo takéto prípravky sú neúčinné, kedže maz nie je vo vode rozpustný. Naviac vyzrážanie solí z týchto kvapiek môže spôsobiť stvrdnutie mazu a zťažiť tak jeho odstránenie.

 

Čomu sa určite vyhnúť pri čistení uší?

Nečistite ušká vatovými tyčinkami zvnútra. Pokiaľ by ste tak robili, hrozí poranenie kože zvukovodu, zvyšuje sa riziko zanesenia infekcie, zatláčali by ste maz ďalej dovnútra, čo zas vedie k vytvoreniu mazovej zátky. Navyše pri opakovanom dráždení kože vatovými tyčinkami sa zvyšuje tvorba mazu, čo ešte môže zvyšovať tvorbu mazovej zátky. A mazová zátka na rozdiel od mazu už spôsobuje bábätku ťažkosti ako je zaľahnutie v ušku, bolesť, pocit tlaku, dokonca zhoršenie sluchu.

U detí všetkých vekových skupín sa určite vyhnyte ušným sviečkam. Ich používaním môže dôjsť k popáleniu kože zvukovodu, aj bubienka a pri rozsiahlejších popáleninách môže dôjsť aj k trvalému poškodeniu sluchu.

 

Ako na noštek?

Nosná hygiena je pre bábätká obzvlášť dôležitá. Bábätká totiž dýchajú od narodenia približne do 3.mesiaca života len nosom. Rovnako je to aj pri dojčení. Kedže ich nošteky sú ešte veľmi malinké, aj mierne upchatie im môže spôsobovať značné problémy. Preto je podstatné, aby mali noštek stále priechodný. Predíde sa tak komplikáciám pri dojčení, bábätká lepšie spia a sú menej plačlivé. Naviac čistý noštek je dôležitou prevenciou rôznych vírusových a bakteriálnych ochorení nielen nošteka, ale aj uší (zápal stredného ucha).

 

Bežná denná nosná hygiena

Mať čistý noštek je pre bábätko naozaj dôležité, napriek tomu by sa to s hygienou nošteka nemalo preháňať. Príliš časté čistenie môže viesť k poraneniu jemnej sliznice nošteka. Úplne preto stačí čistiť noštek raz denne. Samozrejme iný prípad je, keď je bábätko prechladnuté, či inak choré.
K vyčisteniu nošteka môže mamička pristúpiť večer po kúpeli, pričom veľakrát stačí len jemne poutierať okolie nosných dierok navlhčenou gázou (Sterilux gázové štvorce nesterilné) alebo vatovými tampónikmi.

 

Ako bezpečne odstrániť soplík?

Nedoporučuje sa zavádzať nič do nošteka, aby sa nepoškodila jeho jemná sliznica. Pokiaľ soplík nájdete, vypláchnite noštek pomocou soľného roztoku morskej alebo termálnej vody (Libenar, Humer, Quixx kvapky, Sterimar Baby, Physiomer Baby, Vincentka), ktoré treba vyberať s ohľadom na vek bábätka. Pre najmenšie bábätká sú vhodnejšie kvapky, pre staršie už aj nosné spreje. Na bežnú hygienu sa používajú izotonické (fyziologické) roztoky, pri pre chladnutí sú vhodnejšie hypertonické (koncentrované).
Roztok nasmerujte k vonkajšej strane nosnej dutiny (nekvapkajte alebo nestrekajte ho do stredu nošteka) a nechajte chvíľu pôsobiť. Bábätku pritom pridržujte hlavičku, aby si prudkým otočeným neublížilo. Chvíľu počkajte, kým roztok zapôsobí a následne zriedený soplík môžete odstrániť opatrne gázou stočenou do rolky alebo detskými vatovými tyčinkami do uší. Nezavádzajte ich však do nošteka, očistite len vchod nosných dierok.
Pokiaľ sa vám týmto spôsobom nepodarí odstrániť soplíky, skúste odsávačku hlienov. Na bežnú hygienu postačí ručná. Veľmi obľúbenou, šetrnou a efektívnou je Nose Frida. Pri nádche a prechladnutí je už však vhodnejšie použiť odsávačku na vysávač (Baby-Vac 2), ktorá je výkonnešia.
Ak sú soplíky veľmi zaschnuté alebo sliznica nošteka je vysušená, môžete kvapnúť aj 2-3 kvapky olivového oleja (oleum olivae 100g).

 

Zvlhčujte nielen noštek, ale aj vzduch v miestnostiach

Kvapky a spreje s obsahom morskej alebo termálnej vody sú aj výbornými pomocníkmi vo vykurovacom období, kedy bábätká trápi suchý vzduch v miestnostiach, ktorý vysušuje sliznice noštekov, ktoré strácajú svoju ochrannú funkciu, čím sa zvyšuje riziko ochorení.
Požadovanú vlhkosť v miestnostiach pomáhajú zabezpečiť zvlhčovače vzduchu.
Aj so zvlhčovaním to však netreba preháňať, pretože príliš vlhké prostredie podporuje rast plesní a baktérií. Požadovaná vlhkosť vzduchu v našich príbytkoch by mala dosahovať 45 – 50%. Ideálne je preto, zabezpečiť si zvlhčovač, na ktorom môžete nastaviť aj cieľovú úroveň vlhkosti. Senzor sníma vlhkosť v miestnosti a keď vlhkosť dosiahne požadovanú úroveň, zvlhčovač sa dočasne zastaví. Veľmi dôležité je aj pravidelné čistenie zvlhčovačov, aby sa zabránilo šíreniu plesní.

 

Ako sa postarať o očká?

Oči bábätká väčšinou stačí poumývať navlhčenou gázičkou alebo vatovými tampónikmi, pričom ich utierame smerom od vnútorného kútika k vonkajšiemu. Na každé očko treba použiť novú gázičku alebo tampónik. Samozrejme čistá voda je úplne fajn, je však lepšie, keď je preveraná, ale výborná je aj detská micelárna voda (Bioderma ABCDerm H2O, Klorane BéBé čistiaca voda).

Po pôrode môžu mať bábätká očné viečka zatečené bielym alebo žltým výtokom. Je to pomerne častý problém u novorodencov. Postupne sa to však upraví. Je to v dôsledku toho, že slzné kanáliky bábätka ešte nie sú úplne vyvinuté a ich vývoj pokračuje ešte nasledujúce 2 až 3 mesiace. Pokiaľ sa bábätko zobúdza so zlepenými očkami, môže mamička očká poumývať navlhčenými gázovými štvorcami vo fyziologickom roztoku (soli roztoku pomôžu rozpustiť karpinky). Pri čistení môže z času na čas použiť na navlhčenie gázy miesto fyziologického roztoku materské mlieko.

Akonáhle je bábätko schopné otvoriť očká, mamička ich ešte môže prepláchnuť pomocou Ophtalmo-Septonex kvapiek alebo Ocuflash kvapiek.

V mnohých prípadoch pomáha masáž vnútorného očného kútika. Masírujeme jemným tlakom pri koreni nošteka krúživými pohybmi aspoň 5x denne. V prípade, že sa to nezlepší, treba zájsť k lekárovi.

 

A pozrime sa ešte na nechtíky

Nechtíky treba strihať pravidelne, aby sa bábätko nepoškrabalo a aby sa zabránilo roznášaniu infekcie, kedže špina za nechtíkmi môže byť zdrojom nákazy. Najlepšie je strihať ich po kúpaní, kedy sú nechtíky mäkšie pomocou detských nožničiek alebo klieštikov.


Zdroje:

https://www.babycentre.co.uk/x554824/one-of-my-babys-eyes-is-watery-and-sticky-whats-causing-this#ixzz4pXWe1hoz

https://www.johnsonsbaby.com/skin-care/babys-eyes-ears-nose-nails-teeth

http://www.unimedpharma.sk/?IDe=60893

http://www.webmd.com/eye-health/tc/blocked-tear-ducts-topic-overview#1

http://www.kidspot.com.au/health/infections-and-diseases/ear-and-eye/sticky-eye/news-story/ad0942b4561171d9cf6a0f84a95b908a

http://www.detskeoci.cz/detske-ocni-vady/ucpane-slzne-kanalky-u-deti/

http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/Symptoms/Pages/Nasal-Congestion-in-Babies.aspx

https://babynasalaspirator.com/2016/08/25/baby-nasal-aspirators-are-they-safe-for-newborns/

http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/Symptoms/Pages/Nasal-Congestion-in-Babies.aspx

http://www.detskaorl.sk/?p=106

http://www.nosna-hygiena.sk/nosna-hygiena-deti

http://sk.hartmann.info/121641.php

http://www.solen.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=2296

http://www.detskaorl.sk/?p=174

http://www.kidspot.com.au/health/baby-health/newborn-care/understanding-your-newborns-nose/news-story/efa729db34666adff9340c5200dd033e



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.