Ako na dojčenskú koliku

Ako na dojčenskú koliku

Konečne ste so svojím novým prírastkom do rodiny doma a tento malý tvor vás neprestáva udivovať aj napriek tomu, že toho okrem spinkania, papania, cikania, kakania a občasného plakania, veľa nenarobí. Jedného dňa o pár týždňov neskôr sa jeho občasné plakanie zmení na srdcervúci plač. So zaťatými pästičkami, kopajúcimi nožičkami a tváričkou celou červenou od bolesti vám jasne dáva najavo, že niečo nie je v poriadku. Akokoľvek zo všetkých síl sa snažíte svojmu dieťatku pomôcť, nejde to. Najhoršie na tom je, že sa to opakuje pravidelne najčastejšie v noci, pričom bábätko plače súvisle niekoľko hodín. Zažívate bezsenné noci plné vyčerpania a nepríjemné pocity vlastného zlyhania. Vitajte vo svete dojčenských kolík.

Koliky dojčiat môžu mať rôznorodé príčiny a môže byť veľmi náročné ich objasniť. V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na koliky, ktoré sa vyskytujú u inak zdravých, normálne prospievajúcich bábätiek.

Jednou z veľmi častých príčin detskej koliky u dojčených detí je prechodná neznášanlivosť mliečneho cukru (laktózová intolerancia). Bábätká vo všeobecnosti nemajú s laktózou v mlieku žiaden problém, pretože sa prirodzene rodia so schopnosťou ju tráviť pomocou enzýmu laktáza, čo je veľmi dôležité, kedže mlieko je ich jediný zdroj potravy. Tento enzým dosahuje najvyššie hodnoty hneď po narodení, pričom jeho aktivita zostáva v období dojčenia vysoká a postupne začína klesať až po druhom roku života, čo vyplýva zo zloženia stravy a nižšej spotreby mlieka. Bábätká totiž postupne začínajú prijímať aj inú potravu ako mlieko. Laktózová intolerancia spôsobená nedostatkom enzýmu laktáza, tak ako sa s ňou stretávame u dospelých, sa začína u detí prejavovať až od 5. roku života.

Preto ak sa u bábätiek, ktoré sú inak zdravé a prosperujú, laktózová intolerancia v období dojčenia vyvinie, príčinou u väčšiny dojčiat nebýva nedostatok enzýmu laktázy, ale najčastejšie je to v dôsledku rýchleho prechodu materského mlieka tráviacim traktom. Akonáhle sa táto príčina odstráni, vyrieši sa aj problém s laktózovou intoleranciou a teda aj problém s kolikami u bábätiek. Je však dôležité, aby rodičia navštívili lekára, ktorý dokáže rozoznať kedy je kolika spôsobená nezrelosťou tráviaceho traktu alebo rýchlym prechodom mliečka tráviacim traktom a kedy chorobou, kedy už treba nastaviť vhodnú liečbu.

 

Aké sú spúšťače kolík u bábätiek? 

Pokiaľ materské mlieko prechádza traktom bábätka príliš rýchlo, znamená to, že sa mu nedostáva dostatok tukov z mlieka počas dojčenia. Laktóza sa v dôsledku rýchleho prechodu nestíha rozložiť a vstrebať a hromadí sa v hrubom čreve bábätka, ktoré onedlho začne pripomínať nefunkčný pivovar, kde dochádza ku búrlivému kvaseniu laktózy, čo nakoniec vedie ku vzniku kolík.

Nahromadená, nestrávená laktóza je využívaná miestnymi baktériami ako zdroj energie. Baktérie pri jej konzumácii produkujú jednak veľké množstvo plynov, ktoré spôsobujú zvýšenú plynatosť a tiež veľké množstvo kyselín, ktoré dráždia stenu čreva, čo spôsobuje bábätku silné kŕče a bolesti bruška. Naviac plyny spolu s nahromadenou laktózou naberajú v čreve veľa vody, čo vedie k vzniku riedkej, častej stolice (hnačky). Stolica môže byť aj zelená s malou prímesou hlienu. Zelená farba je v takomto prípade dôkazom toho, že mlieko prechádza tráviacim traktom veľmi rýchlo. Hnačky charakteristicky kyslo zapáchajú, stolica má nízke pH, a takáto stolica je veľmi dráždivá a vyvoláva nepríjemné zapareniny zadočka. V dôsledku toho, že bruško je napuchnuté, citlivé a zaparený zadoček bolí, je bábätko často plačlivé, pričom plač sa nedá utíšiť aj niekoľko hodín.

Tuk je jednou z najvariabilnejších zložiek mlieka. Jeho množstvo sa mení nielen v priebehu jedného dňa, ale aj v priebehu jedného dojčenia. Bolo zistené, že v priebehu 24 hodín množstvo tukov v mlieku bolo výrazne nižšie počas nočných a ranných dojčení v porovnaní s poobednými a večernými dojčeniami. V rámci jedného dojčenia najväčšie množstvo tukov nájdeme v tzv. zadnom mlieku, ktoré sa uvoľňuje na konci dojčenia a obsahuje 2- až 3-násobne vyššiu koncentráciu tukov ako tzv. predné mlieko.

Zadné mlieko vďaka vysokému obsahu tukov dieťa nielen zasýti, ale zlepšuje aj jeho trávenie, tým že spomalí jeho prechod tráviacim traktom. Predné mlieko je redšie a slúži najmä na hydratáciu.

 

Najčastejšie problémy, ktoré môžu znížiť príjem tukov z materského mlieka:

  • nadprodukcia mlieka
  • krátke dojčenia a časté striedania prsníkov kvôli bolestiam vyvolaných mastitídou (zápalom bradaviek) alebo ragádami (trhlinkami) na bradavkách
  • zlé prisatie, ktoré vedie k veľmi dlhým dojčeniam, ale s minimálnym príjmom mlieka
  • zlá poloha, ktorá vedie k zlému prisatiu (pri správnom prisatí má v pusinke aj väčšiu časť dvorca a nielen bradavku)
  • kvasinková infekcia v ústach dieťaťa (žabka, múčnivka, soor)
  • problémy so satím, ktoré nastanú, keď sa dieťa naučí na cumeľ, prsné chrániče alebo dojčenské flaše skôr ako sa naučí poriadne sať z prsníka
  • detské infekcie, pálenie záhy, častý reflux (návrat potravy)

Pokiaľ sa dieťa už z akejkoľvek príčiny nedostane k zadnému mlieku bohatému na tuky a vypije len predné, ľahké, takto vypité materské mlieko prechádza cez tráviaci trakt bábätka veľmi rýchlo a laktóza sa v ňom nestíha vstrebať. A začína sa začarovaný kruh.

 

Čo teda robiť aby sa zabránilo vzniku kolík u dojčených bábätiek? 

Aby dieťatku mliečko tráviacim traktom neprechádzalo prirýchlo a nespôsobovalo mu bolesti bruška, je potrebné zvýšiť príjem tukov z materského mlieka. Dosiahne sa to dostatočne dlhým dojčením z jedného prsníka tak, aby sa prsník úplne vyprázdnil. Pokiaľ bábätko nemá rado dlhé dojčenia, môže to znamenať aj to, že ho bude treba priložiť na ten istý prsník viackrát. V takomto prípade skráťte časové intervaly medzi jednotlivými dojčeniami. Množstvo tukov v mlieku je totiž vyššie, keď sú jednotlivé dojčenia z jedného prsníka s menšími odstupmi od seba. Takto zabezpečíte, že sa dieťatku dostane sýtejšie, na tuky bohatšie mlieko. Veľkú rolu pri prevencii zohráva aj správne prisatie bábätka, správna poloha a odstránenie akejkoľvek príčiny, ktorá znemožnuje bábätku sa dostať k zadnému mlieku (ragády, pálenie záhy bábätka, nadprodukcia mlieka,…).

 

Má strava mamičky vplyv na priebeh kolík?

Má aj nemá. Strava mamičky síce neovplyvní množstvo tukov v materskom mlieku, ale zato má vplyv na to, aké tuky sa v materskom mlieku budú nachádzať. Preto je dôležité, aby jej strava bola bohatá na zdravé tuky s obsahom nenasýtených mastných kyselín (omega-3-kyselín) a to najmä DHA mastnej kyseliny, ktorá je veľmi dôležitá pre správny vývoj a rast bábätka. Z toho dôvodu môžeme DHA kyselinu veľmi často nájsť v prípravkoch určených pre tehotné a dojčiače ženy ako napr. Femibion 2, Jamieson Prenatal+DHA, LadeeVita. Odporúčaný denný príjem tejto kyseliny v období dojčenia je 200-400 mg denne. A kedže toto potrebné množstvo obsahuje prevažne tuk z morských rýb, ktorých konzumácia na Slovensku je nízka, doporučuje sa mamičkám doplňať túto kyselinu aj vo výživových doplnkoch. Pre dojčiace mamičky sú na trhu aj mliečne nápoje Nutrimama a Gravimilk, ktoré obsahujú potrebné množstvo vitamínov, minerálov a aj spomínanú DHA nenasýtenú mastnú kyselinu.

Niektoré mamičky prísne obmedzia prísun tukov, aby čo najrýchlejšie zhodili nabraté kilá počas tehotenstva. Držanie akýkoľvek diét v období dojčenia nie je vôbec dobré ani pre dojčiacu mamičku, ani pre bábätko.

Mnohé mamičky sa zaoberajú aj otázkou, či vynechať alebo nevychať mliečne výrobky zo stravy. Laktóza sa produkuje v prsných žlazách a jej množstvo v materskom mlieku je nezávislé od množstva laktózy prijatej zo stravy. Vylúčenie mlieka a mliečnych výrobkov preto nie je nevyhnutné, pokiaľ dôvodom laktózovej intolerancie a dojčenských kolík nie je alergia na bielkovinu kravského mlieka. Kedže sa niekedy nedá jednoznačne vylúčiť táto príčina, preventívne sa zvykne doporučovať vynechať mlieko a mliečne výrobky. Pri rozhodovaní môže pomôcť, že pri alergii na bielkovinu kravského mlieka zvyknú mať bábätká aj iné problémy (kožné reakcie, problémy s dýchaním, krv v stolici, celkové neprospievanie). Netreba to však nechávať len na vlastnom úsudku, ale treba sa poradiť aj s lekárom.

Príčinou koliky môžu byť aj niektoré potraviny, ako karfiol, brokolica, ružičkový kel, paprika, cibuľa, cesnak, fazuľa, rebarbora či uhorky. Preto pokiaľ niektoré z týchto potravín zjete a druhý deň vaše dieťa po dojčení plače, treba skusiť podozrivú potravinu vylúčiť a zaradiť ju do jedálnička neskôr.

 

Pomocníci z lekárne

Pokiaľ koliky vášho dieťatka pretrvávajú aj napriek vašim snahám o zlepšenie, je možné siahnuť aj po niektorých pomocníkoch. Obľúbeným spôsobom je doplnenie enzýmu laktázy vo forme kvapiek Coliprev. Enzým laktáza sa v tele bábätka vylučuje relatívne pomaly a pri rýchlom prechode mlieka tráviacim traktom nestačí rozložiť všetku laktózu. Užívaním týchto kvapiek sa zvýši množstvo enzýmu laktázy v tenkom čreve, čo umožní lepšie trávenie laktózy a zníži sa tak jej hromadenie v hrubom čreve. Tesne pred každým dojčením sa adekvátne množstvo kvapiek nakvapká na vopred sterilizovanú lyžičku a podá sa dieťatku priamo do úst.

Zvýšiť množstvo enzýmu laktázy v tenkom čreve bábätka môžete aj užívaním probiotických kvapiek. Baktérie mliečneho kvasenia obsiahnuté v týchto kvapkách majú totiž schopnosť produkovať tento enzým. Naviac sa zistilo, že deti trpiace kolikou majú odlišné mikrobiálne osídlenie čriev, takže užívanie probiotických kvapiek napomôže k obnove normálnej zdravej črevnej mikroflóry. Baktérie mliečneho kvasenia môžeme nájsť v probiotických kvapkách, ako Biogaia kvapky, Probio-fix Baby, Valosun Biopron probiotické kvapky a Jamieson Probiotic Baby. 

Proti plynatosti zas pomôžu kvapky buď s obsahom simetikónu (Espumisan, Infacol) alebo kombinácie simetikónu a dimetikónu (Sab Simplex). Adekvátne množstvo kvapiek sa podá pred alebo po každom dojčení. Nárazove podanie je vo väčsine prípadov nepostačujúce a preto je vhodné dodržať pravidelné podávanie po každom dojčení.

Zmiernenie ťažkostí spôsobených zvyšenou plynatosťou môže byť často dosiahnuté aj podávaním feniklového čaju, ktorý je vhodný aj pre bábätká, aj pre mamičky. Nemal by sa však sladiť medom, ktorý je pre dojčatá nevhodný kvôli riziku vzniku botulinizmu. Fenikel spolu s anízom a mätou nájdeme aj v BabyCalm kvapkách. Môžete taktiež vyskúšať masáž bruška bábätka jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Výborný na takúto masáž je Pupík gél.

 

Neprestávajte dojčiť!

Na trhu je aj veľké množstvo mliečnych formúl so zníženým obsahom laktózy, ktoré však nie sú riešením pre deti dojčené materským mliekom, aj napriek tomu, že sa mamičky môžu stretnúť s odporúčaniami prestať dojčiť a začať používať prechodne tieto mliečne formuly, pričom ako argument sa používa fakt, že materské mlieko má omnoho vyšší obsah laktózy ako ostatné mlieka. Samozrejme bezlaktózové mlieka a mlieka so zníženým obsahom laktózy majú svoje využitie v praxi. Na to v akých prípadoch majú význam sa zameriame v ďalšom článku.

 


Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586783/

https://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/lactose-overload-babies

https://www.health-e-learning.com/articles/Lactose.pdf

http://www.solen.sk/pdf/9606c7d987a9aa760bc85358fdeff546.pdf

http://www.livestrong.com/article/201290-how-to-increase-fat-in-breast-milk/

 



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.