Aj veľa materského mlieka môže byť problém

Aj veľa materského mlieka môže byť problém

Asi mnohým z vás preletí hlavou otázka “Prečo by to malo byť problémom? Však ženy by práve naopak mali byť rady, že majú mlieka dostatok.“ Niekedy ale naozaj môže nadprodukcia materského mlieka spôsobovať nemalé ťažkosti.

Mamičky majú často problémy s preplnenými prsníkmi. Kvôli príliš veľkej produkcii mlieka sa im môžu upchávať mliekovody alebo môžu trpieť zápalmi prsníkov (mastitídami). Často ich trápia aj boľavé a popraskané bradavky, lebo bábätká sa nedokážu dobre prisať.

Bábätká sa zas nedokážu dojčiť s ľahkosťou, lebo si nevedia poradiť so silným tokom mlieka. Často sa pri dojčení odťahujú od prsníka, kašlú. Dojčenie trvá veľmi krátko. Kvôli tomu, že konzumujú veľa mlieka, často trpia dojčenskými kolikami. Takéto bábätká sú veľmi nepokojné, veľa priberajú, dokonca nad normu, často grckajú prúdom (majú typické prejavy gastroezofageálneho refluxu), cikajú viac ako 10 krát za deň a môžu mať častú, zelenú, vodnatú alebo spenenú, explozívnu stolicu. Stolica je naviac kyslo zapáchajúca, dráždivá a spôsobuje bábätku nepríjemné zapareniny zadočka. Tieto problémy sa obyčajne objavia u detí do 3 mesiacov života, kedže mamičky majú nadprodukciu mlieka najmä v začiatkoch dojčenia. Paradoxne si však môžu myslieť, že majú málo mlieka, kedže ich malé ratolesti vyzerajú byť neustále hladné.

 

Blúdny kruh pri naprodukcii mlieka

Mamička sa s bábätkom dostáva do začarovaného kruhu.

Bábätko z preplneného prsníka vypije veľa ľahkého, predného, menej tukmi nasýtené mliečka, zaplní si žalúdok a k zadnému mlieku bohatému na tuky sa nedostane. Takto vypité materské mlieko prechádza cez tráviaci trakt bábätka veľmi rýchlo, laktóza sa v ňom nestíha poriadne vstrebať a hromadí sa v hrubom čreve. Tuky by tento prechod pomohli spomaliť. Nahromadená laktóza spolu s plynmi, ktoré produkujú miestne baktérie pri jej konzumácii, naberá extra vodu, čím dochádza k zväčšeniu a zriedeniu črevného obsahu. Zvyšuje sa pohyb čriev a urýchľuje sa pasáž črevného obsahu, čo vedie k vzniku riedkej, častej stolice. Bábätko má zo zvýšeného množstva plynov upchaté prdíky a kyseliny, ktoré sa tiež produkujú vo zvýšenej miere, dráždia stenu čreva a umocňujú tak bolesti a kŕče bruška.

Bábätko je veľmi nepokojné a veľa plače. Plač môže začať aj cca. pol hodinu po jedle a nedá sa utíšiť aj niekoľko hodín. Bábätko sa dôsledkom bolestí a kŕčov chce opäť prisať, kedže je to najlepší a často jediný spôsob, ktorým sa dokáže upokojiť. Pomáha mu to rozhýbať nahromadené plyny v črevách. Mamička si naviac mylne môžne myslieť, že jej dieťa je hladné a prirodzene ho začne dojčiť. Žiaľ pokiaľ znovu vypije len veľa ľahkého mlieka, priebeh traktom sa môže ešte viac urýchliť. Skoro to potom vyzerá, tak že čo vojde dieťatkom dnu, vyjde z neho druhou stranou takmer hneď von.

 

Znížte nadprodukciu úpravou techniky dojčenia, so znižovaním však buďte opatrní

Mnohým mamičkám, ktorých bábätká sa takto trápia, pomáha dostatočne dlhé dojčenie z jedného prsníka, tak aby sa úplne vyprázdnil. V závislosti od toho aká veľká je nadprodukcia mlieka, to môže znamenať, že bábätko bude treba nechať piť z toho istého prsníka minimálne v priebehu jedného dojčenia alebo bude treba nastaviť časové bloky, napríklad 2-hodinové v priebehu, ktorých mamička bude bábätku ponúkať vždy ten istý prsník. Potom ďaľšie 2 hodiny bude ponúkať zas druhý prsník.

V rámci jedného časového bloku je dôležité, aby mamička dojčila častejšie. To umožní zredukovať množstvo mlieka, ktoré sa nahromadí v prsníku medzi jednotlivými dojčeniami a dojčenie bude vďaka tomu pre bábätko jednoduhšie. A nielen to. Naviac takto zabezpečí, že bábätko dostane mlieko vždy s vyšším obsahom tukov, čo umožní spomaliť jeho trávenie.

Časové bloky je možné predĺžiť, ak treba. S predlžovaním však treba byť opatrní, lebo príliš dlhé kŕmenie na jednom prsníku by mohlo viesť k prílišnému zníženiu tvorby mlieka. Časové bloky preto treba predlžovať veľmi pomaly a opatrne a len v prípade, že sa tvorba mlieka neznižuje. Prvých 4-6 týždňov života bábätka sa predlžovanie dokonca vôbec nedoporučuje.

Pokiaľ má mamička veľmi naliaty prsník, mlieko tečie veľmi rýchlo a bábätko preto nestačí sať, môže z neho pred dojčením ručne alebo pomocou odsávačky mlieka (Avent, Lansinoh, Mam) odsať trochu mlieka.

Pri problémoch s nadprodukciou mlieka treba byť trpezliví, lebo môže trvať nejaký ten čas, kým sa tvorba upraví. Keď sa symptómy zmiernia, môže sa mamina vrátiť k bežnému dojčeniu.

 

Predíďte upchatiu mliekovodov odsatím, neodsávajte však priveľa

V priebehu časového bloku, treba sledovať druhý prsník, ktorý sa zatiaľ nevyužíva, aby sa príliš nepreplnil a predišlo sa tak upchatiu mliekovodov a infekcii prsníka.

Ak, začne mamička pociťovať nepokoj v prsníku, ktorý momentálne nepoužíva, skôr ako z neho začne znovu dojčiť, môže veľmi krátko (20-30 sekúnd) ručne alebo pomocou odsávačky mlieka (Avent, Lansinoh, Mam) odsať z neho trochu mlieka, ale iba toľko, aby sa jej uľavilo. Nesmie odsávať veľa, lebo zbytočne dá prsiam signál, aby produkovali ešte viac mlieka.

V mlieku sa nachádza látka tzv. inhibítor laktácie, ktorý sa začne hromadiť, keď sa mlieko určitý čas neodstraňuje a spomalí jeho ďalšiu tvorbu. Pokiaľ si teda mamička odstráni len toľko mlieka, aby sa cítila pohodlne, pričom prsník bude stále dostatočne plný, zabezpečí tak, aby sa spomalila tvorba mlieka bez rizika upchatých mliekovodov alebo infekcie prsníka.

Po odsatí trošky mlieka môže mamička na prsník priložiť studené obklady (Lansinoh TheraPearl 3v1), ktoré pôsobia ukľudňujúco.

Pri dojčení môže mamičke, ktorá sa trápi nadprodukciou, často vytekať mlieko z prsníka, ktorý práve nepoužíva. V takomto prípade je vhodné pred dojčením použiť na prsník, z ktorého práve nedojčí, prsnú mušlu (Avent, Medela), ktorá slúži ako zberač mlieka a vytekajúce mlieko zachytí. Jej jemný tlak znižuje nalievanie prsníka. Nedoporučuje sa však nosiť dlhšie ako 40 minút.

 

 

Pomocníci z lekárne pri boji s kolikami u bábätiek spôsobených nadprodukciou mlieka

Aby ste rýchlejšie vyhrali boj s kolikami u bábätka spôsobených nadprodukciou mlieka, môžete siahnuť aj po niektorých pomocníkoch z lekárne.

Veľmi obľúbené a účinné sú v tomto prípade Coliprev kvapky. Enzým laktáza sa v tele bábätka vylučuje relatívne pomaly a pri rýchlom prechode mlieka tráviacim traktom nestačí rozložiť všetku laktózu. Užívaním týchto kvapiek sa zvýši množstvo enzýmu laktázy v tenkom čreve, čo umožní lepšie trávenie laktózy a zníži sa tak jej hromadenie v hrubom čreve. Tesne pred každým dojčením sa adekvátne množstvo kvapiek nakvapká na vopred sterilizovanú lyžičku a podá sa dieťatku priamo do úst.

Účinok týchto kvapiek môžete posiľniť ich kombináciou s probiotickými kvapkami. Baktérie mliečneho kvasenia majú totiž schopnosť produkovať enzým laktáza. Naviac sa zistilo, že deti trpiace kolikou majú odlišné mikrobiálne osídlenie čriev, takže užívanie probiotických kvapiek napomôže k obnove normálnej zdravej črevnej mikroflóry. Baktérie mliečneho kvasenia môžeme nájsť v probiotických kvapkách určených pre kojencov, ako napr. BiogaiaProbio-fix Baby, Valosun Biopron alebo Jamieson Probiotic Baby.

Proti plynatosti sú zas výbornými pomocníkmi kvapky buď s obsahom simetikónu (Espumisan, Infacol) alebo kombinácie simetikónu a dimetikónu (Sab Simplex). Adekvátne množstvo kvapiek sa podá pred alebo po každom dojčení. Nárazove podanie je vo väčšine prípadov nepostačujúce a preto je vhodné dodržať pravidelné podávanie po každom dojčení.

Zvýšenú plynatosť môže môžete zmierniť aj podávaním feniklového čaju, ktorý je vhodný aj pre bábätká, aj pre mamičky. Fenikel spolu s anízom a mätou nájdeme aj v BabyCalm kvapkách. Môžete taktiež vyskúšať masáž bruška bábätka jemnými krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek. Výborný na takúto masáž je Pupík gél.

 

V prípade, že problémy s nadprodukciou sú veľmi vážne a trvajú veľmi dlho, je dobré vyhľadať pomoc, či už laktačnej poradkyne alebo lekára.

 


Zdroje:

http://www.llli.org/faq/oversupply.html

https://www.breastfeeding.asn.au/bfinfo/lactose-overload-babies

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK148970/



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.