Fakty a mýty o chrípke

Fakty a mýty o chrípke
Mýtus: Nepotrebujem sa dať očkovať proti chrípke. Chrípku je lepšie prekonať, než sa proti nej dať zaočkovať.
Fakt: Chrípka nie je banalita a môže byť vážnym ochorením najmä pre ľudí s vysokým rizikom komplikácií spôsobených chrípkou. Komplikácie chrípky si často vyžadujú dlhodobú práceneschopnosť, hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb môžu spôsobiť až ohrozenie života. Očkovanie je rozhodne rýchlejšie a bezpečnejšie, než budovanie imunity prostredníctvom prekonania chrípky. Navyše očkovanie chráni ľudí, ktorí sa nemôžu dať zaočkovať. Čím viac osôb sa dá zaočkovať, tým vyššia kolektívna ochrana sa vytvorí, ktorá eliminuje riziko šírenia ochorenia.
Mýtus: Vakcína vás môže nakaziť chrípkou.
Fakt: Podávaná vakcína obsahuje mŕtvy vírus (presnejšie len časti mŕtvych vírusov) a mŕtvy vírus je raz mŕtvy: nemôže vás nakaziť. Dokáže však vyvolať tvorbu ochranných protilátok, ktoré zabraňujú vzniku chrípky, poprípade zmierňujú jej priebeh a znižujú jej nepriaznivé dôsledky.
Mýtus: Ak ste už raz prekonali chrípku v danej sezóne, nemôžete ju počas tejto sezóny dostať znovu.
Fakt: Mnohí sa myľne domnievajú, že keď už v danej sezóne raz prekonali chrípku, už ju viac nedostanú. Vo vzduchu však cirkulujú 2 typy chrípkových vírusov, a to A a B. Preto ak ste prekonali typ A, ešte si na vás môže počkať aj typ B. Nebuďte neštastní dvakrát.
Mýtus: Antibiotiká vás vyliečia z chrípky.
Fakt: Chrípka je vírusové ochorenie, preto sa nelieči antibiotikami. Antibiotiká sa pri nekomplikovanom priebehu bežne nepoužívajú, pretože na vírus chrípky neúčinkujú. Používajú sa iba ak je chrípka komplikovaná sekundárne bakteriálnou infekciou.

Medzi najčastejšie komplikácie chrípky patria zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Často si vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb môžu spôsobiť až ohrozenie zdravia.

Medzi rizikové skupiny, ktoré sú ohrozené komplikáciami chrípky patria deti do 5 rokov, tehotné ženy, ľudia nad 59+, ľudia s chronickými chorobami (srdcovo-cievne, pľúcne, metabolické) a osoby s oslabenou imunitou. Nebezpečné komplikácie sa však nedajú vylúčiť ani v prípade inak zdravých dospelých a detí.

Zaočkovaní proti chrípke nemôžu byť deti mladšie ako 6 mesiacov, ľudia alergickí na akúkoľvek zložku vakcíny, alergickí na vaječný žĺtok a ľudia s akútnym horúčkovitým ochorením.

Aby bol vírus schopný vyvolať ochorenie, musí sa vedieť replikovať. Mŕtvy vírus nie je schopný už ničoho.  Vakcína proti chrípke je neživá vakcína. Neobsahuje dokonca ani celý vírus, ale len časti mŕtveho vírusu, ktoré nie sú schopné vyvolať chrípku.

Vírusy typu A sú najpremenlivejšie a najčastejšie spôsobujú epidémie a pandémie. Vírus chrípky typu B je oveľa stabilnejší, vyvoláva skôr sporadické ochorenia, prípadne epidémie malého rozsahu, ktoré obvykle nadväzujú na epidémie typu A. Existuje ešte aj typ C, ktorý však nemá väčší zdravotný význam, spôsobuje ľahké alebo len bezpríznakové infekcie.

Liečba chrípky je väčšinou symptomatická a spočíva v podávaní antipyretík, antitusík, dostatku tekutín, vitaminoterapii a pokoji na lôžku. Je možné použiť aj antivirotiká. Tie sa musia nasadiť do dvoch dní od začiatku príznakov. Tiež je potrebné oddiferencovať sekundárnu bakteriálnu infekciu a včas nasadiť ATB liečbu, monitorovať markery sepsy. V prípade, že nie je prítomná sekundárna bakteriálna infekcia, nemá význam antibiotiká užívať, kedže chrípka je vírusové ochorenie a antibiotiká na vírusy nezaberajú.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.