Ktorý z liekov sa používa pri liečbe kinetózy?

Nauzea a vracanie sú dôležitými obrannými fyziologickými mechanizmami, ktoré sú stimulované za rôznych patofyziologických podmienok. Tieto pochody sú regulované v mozgovom kmeni a sú prístupné farmakologickému ovplyvneniu. Keďže vracanie, ako sekundárny príznak, môže mať veľa príčin, je treba, skôr ako začneme podávať antiemetiká, vylúčiť iné príčiny. K skutočným indikáciam antiemetík patria kinetózy, (morská nemoc, nevoľnosť pri ceste autom), protinádorová chemoterapia, vracanie po operáciách, úrazoch hlavy, pri vysokom vnútrolebečnom tlaku, pri urémii alebo vracaní v tehotnosti a iné.
Medzi antiemetiká patria: antagonisti dopaminergných receptorov, parasympatolytiká, antagonisti H1 receptorov a antagonisti 5HT3 receptorov.
Medzi najúčinnejšie antikinetiká patria centrálne pôsobiace anticholinergiká (parasympatolytiká), ktorých predstaviteľom je skopolamín a H1-antihistaminiká, medzi ktoré sa radia moxastín, dimehydrinát, cinarizín, promethazín, cyklizín.
Podávajú sa 15 – 60 minút pred cestovaním a zvyčajne platí, čím skôr je liek pred nástupom nevoľnosti podaný, tým rychlejší efekt prináša bez nutnosti navyšovania dávky.
Môžu navodzovať pocit únavy a ospalosť. Nie sú preto vhodné pre šoférov a je nevhodné ich kombinovať s ostatnými tlmivými liekmi (napr. lieky na spanie) alebo alkoholom.
Domperidon a metoclopramid- predstavitelia D2-antagonistov, majú antiemetický účinok, ale v prevencii a liečbe zvracania a nevoľnosti z cestovania (kinetóz) nie sú efektívne.
Ďalšia skupina atiemetík, antagonisti 5HT3 receptorov, sú účinné pri vracaní idukovanom antikancerogénnymi látkami a žiarením. V prevencii a liečbe kinetóz sa však neuplatňujú. Patria sem ondasetron, granisetron.