Nevoľnosť z cestovania

Nevoľnosť z cestovania

Kinetóza (nevoľnosť z cestovania) môže byť s narastajúcou záťažou verejnej dopravy, dostupnosťou zahraničných možností vzdelávania a zamestnania, čoraz častejším problémom. Preto je dobré vedieť, aká liečba je v tomto prípade účinná.

Synonymom liečby kinetózy na Slovensku je Kinedryl (moxastín). Na trhu sú však momentálne dostupné aj iné lieky, či už voľnopredajné (OTC) alebo viazané na lekársky predpis (Rx).

Medikamentózna liečba kinetózy spočíva v zamedzení rozvoja príznakov.
Kedže sa v patogenéze kinetózy významne uplatňuje cholinergná stimulácia, v liečbe sa úspešne používajú anticholinergiká, prednostne skopolamín a jeho deriváty. Pri dlhšom cestovaní spôsobujú lokálnu iritáciu kože, suchosť úst a ospalosť.

Ako ďalšie sa sa na liečbu kinetózy používajú antihistaminiká. Účinnosť potvrdili len prvogeneračné liečivá, H1-antihistaminiká (moxastín, dimehydrinát, cinarizín, promethazín, cyklizín), ktoré potláčajú aktiváciu area postrema, ako všeobecne uznávaného centra vracania. Spôsobujú pritom sedáciu, ktorá je však zo strany cestovateľov skôr vítaná. Nie sú však kvôli tomu vhodné pre šoférov a nie je vhodné ich kombinovať s ostatnými tlmivými liekmi (napr. lieky na spanie) alebo alkoholom. Platí u nich, že čím skôr sú podané pred nástupom nevoľnosti, tým rychlejší efekt prinášajú bez nutnosti navyšovania dávky.



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.